March 14, 2019
DepEd Memorandum No. 33, s. 2019
Table of Contents
ANNOUNCING THE DEPARTMENT OF EDUCATION (DEPED) NATIONAL POOL OF ILLUSTRATORS
To:
Undersecretaries
Assistant Secretaries
Bureau and Service Directors
Regional Directors
Schools Division Superintendents
Public Elementary and Secondary School Heads
All Others Concerned
Republic Act No. 10533 entitled Implementing Rules of Basic Education Act of 2013, Rule II, Section 10.3 states that production and development of locally produced teaching and learning materials shall be encouraged. The approval of these materials shall be devolved to the regional and division education unit in accordance with national policies and standards. The regional office (RO) through the Learning Resources Management Development Sections (LRMDS) and schools division offices (SDOs) are mandated to develop and produce localized learning resources.
To assist the field offices fulfill the mandate, the Department of Education (DepEd), through the Bureau of Learning Resources (BLR) has organized various capacity building trainings and workshops with the following objectives:
a. create a pool of DepEd National Illustrators whom the central, regional, and schools division offices shall involve in the development and production of visual arts; and
b. recognize the pool of DepEd National Illustrators for their outstanding accomplishment as authors/creators of original visual arts in the published learning resources through issuance of Certificate of Recognition.
The pool of DepEd National Illustrators provided in Enclosure No. 1 is composed of 36 regional illustrators who developed visual arts of Grades 4 and 10 learner’s materials (LMs), and teacher’s guides (TGs) in 2014 and have been involved in the visual arts production of various K to 12 learning resources and the 167 field personnel who qualified in the drawing exercises conducted during the 2017 regional training-workshops by the BLR, in collaboration with the National Book Development Board (NDBD).
These DepEd National Illustrators shall be tapped in the development and production of visual arts of centrally-procured, DepEd-in-house developed, and contextualized learning resources and supplementary materials in various formats.
However, they should not be pulled out from their teaching-learning activities during school days. In the event that their services are required, they shall attend the orientation to know their deliverables but need not stay the whole duration of the workshop. They shall be allowed to bring home their assigned tasks and submit these on agreed schedule.
For proper guidance, the DepEd National Illustrators shall perform the tasks stipulated in the Terms of Reference stated in Enclosure No. 2. The copyright Assignment Agreement Form provided in Enclosure No. 3 shall also be accomplished and submitted by the National Illustrator to the Workshop Management Facilitator during the visual arts production activity initiated at the central, regional and schools division offices, and shall cover all works of the national illustrator, which can be used in all learning and teaching materials of DepEd.
For more information, contact Ms. Besy C. Agamata, Chief Education Program Specialist, Bureau of Learning Resources-Production Division, Ground Floor, Bonifacio Bldg., Department of Education Central Office, DepEd Complex, Meralco Avenue, Pasig City at email address: blr.lrpd@deped.gov.ph or at telephone nos. (02) 634-1054; (02) 631-6922.
Immediate dissemination of this Memorandum is desired.
LEONOR MAGTOLIS BRIONES
Secretary
(Enclosure No. 2 to DepEd Memorandum No. 033, s. 2019)
DepEd National Pool of Illustrators
as of December 21, 2018
Name | Designation | Division | School |
---|---|---|---|
National Capital Region (NCR) | |||
1. Ericson Y. Villasoto | MT-I | Paranaque City | Paranaque NHS, Baclaran |
2. Michael M. Santos | T-1 | Muntinlupa City | Muntinlupa NH Main SHS |
3. Justine C. Montoya | T-1 | Caloocan City | Macario B. Asistio SHS |
4. Zoren P. Valdisimo | T-1 | Caloocan City | Bagumbong HS |
5. Jhomar D. Tapel | T-1 | Paranaque City | Paranaque NHS Marcelo Green |
Region I | |||
Name | Designation | Division | School |
6. Abihail A. Agcaoili | T-11 | Ilocos Sur | Lidlidda NHS |
7. Bobbit Dale M. Bulatao | HT-I | San Carlos City | Tandoc NHS |
8. Santino B. De Jesus | HT-I | San Carlos City | Abanon NHS |
9. Christopher G. Macasias | P-1 | San Carlos City | Tebag ES |
10. Crisanto R. Oroceo | P-1 | Laoag City | Caaocan ES |
11. Gilbert R. Caronongan | MT-I | Pangasinan I | Pangasinan SAT |
12. Andrew Nicholas C. Cacatian | T-11 | Pangasinan I | Labrador NHS |
13. Robinson A. Bayson | TIC | Pangasinan II | Bangar ES |
14. Normalyn Carreon | MT-II | Laoag City | llocos Norte NHS |
15. Ernesto F. Ramos Jr. | P-11 | La Union | Sengngat ES |
16. Ade John Taculog Gestole | T-11 | Ilocos Sur Division | Magsingal NHS |
Region II | |||
Name | Designation | Division | School |
17. Reynaldo A. Simple | P-111 | Cauayan City | San Antonio ES |
18. Aristotle Daquioag | T-111 | Tuguegarao City | Tuguegaro West CS |
19. Kym Clyde H. Moro | T-11 | Batanes Division | Batanes SHS |
Region Ill | |||
Name | Designation | Division | School |
20. Romeo Canlas Ordonez | MT-II | Pampanga | Divisoria ES |
21. Erich D. Garcia | P-11 | Pampanga | Sta. Maria HS, Macabebe |
22. Ruel C. Quindoy | T-111 | Bataan | Dr. Victoria B. Roman MHS |
23. Jaycee B. Barcelona | MT-I | Bataan | Jose . Payumo Jr. MHS |
24. Mar G. Agustin | T-111 | Nueva Ecija | Santa Rosa NHS |
25. Jayson A. Castor | T-1 | Nueva Ecija | Sto. Cristo ES |
26. George P. Gamboa | MT-I | Zambales | Mambog IS |
27. lsagani P. Tique | T-1 | Mabalacat City | Dona Asuncion Lee IS |
28. Norman B. Cruz | T-1 | Mabalacat City | Mabalacat NH |
29. Donnel C. Gomez | T-1 | Aurora | Bitumabo NHS |
30. Charles A. Calixto | T-111 | Aurora | Aurora NHS |
31. Audi Allan R. Dela Cruz | T-1 | Angeles City | Pineda-Gutierrez ES |
32. Ramil M. Estolano | T-1 | Nueva Ecija | Nueva Ecija HS |
33. Vina Marie S. Tesoro | T-1 | Cabanatuan City | San Isidro IS |
34. Karen D. Romero | T-111 | Balanga City | Balanga ES |
35. Allen Alberto A. Moran | MT-I | Pampanga | San Juan HS |
36. Jane Racquel P. Tarriela | T-1 | San Fernando | Del Rosario ES |
37. Emmanuel DG. Castro | T-ll | Gapan City | Herminio G. Nicolas HS |
38. King Eduard M. Guinto | T-ll | Pampanga | San Matias HS |
39. Joey-Rey D. Magracia | T-ll | Meycauayan City | Perez ES |
Region IV-A | |||
Name | Designation | Division | School |
40. Joseph Dolorpo | T-l | Bacoor | Easterns Bacoor NHS |
41. John Paul Bernaldez | T-ll | Cavite Province | Tagaytay City Science NHS |
42. Emmanuel D. Emnace | MT-I | Rizal | Angono RSA |
43. Gilbert R. Esguerra | T-ll | San Pablo City | San Pablo SHS-Stand Alone |
44. Erwin Bryan M. Garcia | T-ll | Antipolo City | Marcelino M. Santos NHS |
45. Jericho D. Santiago | T-l | Imus City | Gen. Flaviano Yengko SHS |
46. Randy G. Mendoza | P-ll | Dasmarinas City | Baustista ES |
47. Cyrus T. Festijo | T-l | Batangas City | Batangas NHS |
Region IV-B | |||
Name | Designation | Division | School |
48. Amador M. Leafio Jr. | P-ll | Marinduque | Buenavista CS |
49. Gerardo G. Lacdao | SST-I | Marinduque | Marinduque NHS |
50. Jefferson R. Repizo | T-l | Romblon | Haguimit ES |
51. Louie J. Cortez | T-l | Calapan | Canubing NHS |
52. Ernesto S. Lerio | T-lll | Puerto Princesa | Palawan NHS |
53. Reinfred H. Jagmis | TIC | Palawan Division | Lamuro ES |
54. Teodorico A. Cabildo Jr. | LR (Casual) | Palawan Division | Division Office Palawan |
Region V | |||
Name | Designation | Division | School |
55. Antonio L. Basilla | MT-I | Albay | Pili NHS |
56. Deo R. Moreno | PDO-II | Legazpi | Region V Office |
57. Noel A. Perez | T-lll | Naga City | Naga City SAT |
58. Abigail B. Dajac | T-lll | Naga City | Camarines Sur NHS |
59. John Leonard P. Cuizon | T-lll | Ligao City | Bicol Regional Science HS |
60. Jed T. Adra | TIC | Ligao City | Tiongson ES |
61. Carlo Nino M. Arizala | T-l | Masbate | San Carlos NHS |
62. Anjo A. Ramirez | T-l | Masbate | Mataba IS |
63. Ronaldo M. Yabut | T-ll | Camarines Norte | Mercedez ES |
64. Allan Victor P. Misalucha | T-ll | Camarines Sur | San Rafael ES |
65. Hernan Malapo | T-lll | Iriga City | San Nicholas ES |
66. Jon Jon R. Monte | MT-I | Iriga City | San Agustin SHS |
67. Angelita V. Olayres | T-l | Tabaco City | Sua-ibot ES |
CAR (Cordillera Administrative Region) | |||
Name | Designation | Division | School |
68. Czar Nino M. Talamayan | T-l | Kalinga | Rizal CS |
69. Victor U. Sotelo | T-lll | Baguio City | Dona Aurora ES |
70. Roy Albert V. Rillo | MT-I | Apayao | Quirino ES |
71. Edwin P. Pagoy Jr. | T-ll | Benguet | ALS Kibungan Dist. |
Region VI | |||
Name | Designation | Division | School |
1. Cathryne B. Homecillo | T-l | San Carlos City | Ansulag ES |
2. Joseph A. Belonio | MT-I | Passi City | Passi NHS |
3. Eldiardo E. dela Pena | T-lll | Escalante City | Buenavista NHS |
4. Ronald R. Castillo | T-ll | Bago City | Ramon Torres NHS |
5. Arden N. Taroballes | T-l | Guimaras | Nueva Valencia NHS |
6. Alviner C. Valena | T-l | Antique | Pandan Nat'l. Vocational HS |
7. David Jess Asauro | T-ll | Sagay City | Sagay City SHS |
8. Charles David H. Beare | T-l | Negros Occidental | Lauron ES |
9. Orencio D. Estrera | T-ll | Bacolod City | Antonio L. Jayme ES |
10. Cyrell T. Navarro | MT-I | Iloilo | Cordova ES |
11. Joseph V. Bales | P-l | Iloilo | Manuel D.Doriquez Sr. ES |
12. Brando P. Banga | T-l | Iloilo City | Jaro 1 ES |
13. Armand Glenn S. Lapor | EPS-II | Iloilo | SDO Hollo |
14. Hilcris Gideon F. Eslabra | T-l | Iloilo | Barotac Viejo NHS |
15. Arnie G. Hiponia | T-l | La Cariota City | Haguimit ES II |
16. Jerome Jordan 2. Ponsica | T-l | Escalante City | Escalante NHS |
17. Patrick T. Lomigo | T-l | Iloilo | New Lucena CS |
18. Mara Jamaica B. Floreno | PDO-II | Cadiz City | Division Office of Cadiz City |
19. John MarkQ. Apellado | PDO-II | Passi City | Division Office of Passi City |
20. Mark D. Petran | HT-III | Cadiz City | Aluyan ES |
21. Conrad Ladislee B. Tua III | T-l | Antique | Delegate Angel Salazar Jr. MS |
Region VII | |||
Name | Designation | Division | School |
22. Jaqueline B. Cerial | SST-III | Dumaguete City | Taclobo NHS |
23. Ria V. Omana | PDO-II | Tanjay City | Division Office of Tanjay City |
24. Jose L. Pabalan III | MT-II | Bohol | Tabalonga NHS |
25. Mitchell Dave M. Cabuguas | T-l | Carcar City | Perrelos NHS |
26. Mark Dave M. Vendiola | T-ll | Negros Oriental | Negros Oriental HS |
27. Rene M. Petancio | P-IV | Mandaue | Subangdaku Tech. Voc. HS |
28. Simon T. Rios | TCE- II | Region VII Office | |
29. Katrina S. Padilla | T-lll | Mandaue City | Mandaue City SHS |
30. Rolando A. Tuangco | MT-II | Siquijor | SPSHS, Caipilan, Siquijor |
31. Mar Onell C. Booc | T-lll | Lapu-Lapu City | Babag NHS |
32. Marvelous M. Arjona | T-l | Bohol Division | Biking Tech. Voc. HS |
33. Rhea Kristine U. Einar | T-l | Cebu City | Guadalupe ES |
34. Angel Arthur Doble Jr. | T-l | ||
35. Nelson Felip C. Mogello | T-l | Guihulngan City | Dadiangao ES |
36. Leo Bill Y. Paglinawan | PDO-II | Guihulngan City | Division of Guihulngan City |
37. Benigno S. Gonzaga | T-l | Naga City, Cebu | Placido L Senor NHS |
38. Jenril A. Natial | AA II | Bayawan City | Bayawan NHS |
39. Dino R. Cuyag | ITO-I | Talisay City | Division Office Talisay City |
40. Jefferson D. Uy | PDO-II | Negros Oriental | Division Office of Dumaguete City |
Region VIII | |||
Name | Designation | Division | School |
41. Reynaldo V. Acopio | T-lll | Borongan City | Sta. Fe ES |
42. Hareol N. Tero | T-l | Ormoc City | Ormoc City Sr. HS |
43. Jerry Mae T. Tejares | T-lll | Southern Leyte | Union ES |
44. Ryan A. Machate | T-ll | Catbalogan City | CATB. V CES |
45. Lemuel P. Valle Jr. | T-lll | Tacloban City | Leyte NHS |
46. Jayson R. Gaduena | HT-2 | Leyte | Tugop ES |
47. Nemia Marbibi-Gaspay | T-l | Leyte | Macaalang ES |
48. John Christopher 0. Go | T-l | Northern Samar | Matambag ES |
49. Ricagen M. Orapa | T-lll | Baybay City | Plaridel CS |
50. Samson S. Clarus | PDO-II | Southern Leyte | Southern Leyte Division Office |
51. Argie L. Ty | T-lll | Northern Samar | Bantayan ES |
52. Claris Ycong | T-l | Leyte | Doha Maria ES |
53. Joemar A. Robedizo | T-l | Eastern Samar | Dapdap Nat'l Tech. Voc HS |
54. Rei Zephyrus L. Godoy | Admin. Staff | Baybay City | Division Office Baybay City |
55. Julio A Canega | TIC | Ormoc City | Monterico ES |
56. Manolito L. Lacerna | T-l | Maasin City | Tigbawan IS |
57. Dio Regine Arayan | AA II | Baybay City | Division Office Baybay City |
58. Arian Mae P. Recolito | T-l | Samar | Bawang ES |
59. Nelson C. Ponce | T-lll | Maasin City | Pinascohan MGS |
60. Noel E. Sagayap | P-lll | Calbayog City | CADSEV |
61. Jaime E. Sagayap Jr. | P-l | Calbayog City | Cagsalaosao ES |
62. Mercedita S. Garcia | EPS-II | Calbayog City | Division Office of Calbayog City |
63. Kristina C. Aguirre | T-lll | Catbalogan City | Samar NHS |
Region IX | |||
Name | Designation | Division | School |
1. Marvev R. Mamogay | T-l | Zamboanga Sibugay | ALS Tungawan Dist. |
2. Joenel L. Vilalas | SST-I | Pagadian City | ZSSAT |
3. Gilbert B. Zamora | MT-I | Zamboanga | Zamboanga NHS West |
4. Tomas D. Cabatuan Jr. | T-l | Zamboanga del Sur | Tabina NHS |
5. Regin Duterte | T-l | Zamboanga City | Maasin LC |
6. Arnulfo A. Santisas | MT-I | Zamboanga Sibugay | Sto. Rosario ES |
7. Aljafar R. Hussin | T-ll | Zamboanga City | Sinubong ES |
8. Tomas D. Cabatuan Jr. | T-l | Zamboanga del Sur | Tabina NHS |
9. Jaypee C. Raguro | T-l | Zambonaga Del Sur | Guling NHS |
10. Vergil S. Manalili | SST-III | Zambonaga Del Sur | Dumingag NHS |
11. Amphy B. Ampong | T-lll | Pagadian City | Balangasan CES |
12. Jomar P. Richa | T-lll | Pagadian City | Manga ES |
13. Wilvin H. Inding | T-lll | Dipolog City | Upper Dicayas IS |
Region X | |||
Name | Designation | Division | School |
14. Gerry R. De Leon | T-l | Camiguin | Mambajao NHS |
15. Laliane S. Taga-an | T-l | Tangub City | Villaba ES |
16. James M. Gaje | P-l | Bukidnon | San Antonio West ES |
17. Phel Salmasan | T-l | Bukidnon | Cabanglasan CS |
18. John Rimmon Taquiso | T-l | Valencia City | Valencia NHS |
19. Benjamin Berenguel, Jr. | T-lll | Tangub City | Sta. Maria NHS |
20. Earl M. Tolero | T-l | Lanao Del Norte | Kapatagan NHS |
21. Jerry Jones D. Awangon | T-l | Bukidnon | Basac ES |
22. Angielyn G. Barinan | T-lll | lligan City | Suarez CS West |
23. Michael Jan R. Mendoza | T-l | lligan City | Pudog ES |
24. Jonel C. Baguio | T-l | Gingoog City | Kalagonoy ES |
25. Joseph L. Cabello | T-ll | Malaybalay City | Dumayas ES |
26. Sheena Marie R. Cascon | T-l | Cagayan De Oro | West City CS |
27. Danilo S. Sevillano | TAS | Region X Office | |
28. Julie M. Bulawit | T-l | Misamis Occidental | Malaubang IS |
Region XI | |||
Name | Designation | Division | School |
29. MCJhosal D. Frigillana | SST-I | Tagum City | Busaon IS |
30. Anife S. Angelo | T-ll | Davao City | Palma Gil ES |
31. Donn E. Manguilimotan | T-l | Davao City | Vedasto F. Corcouera ES |
32. Hareld 0. Candary | T-l | Davao City | Imelda ES |
33. Daryl L. Escobar | T-l | Davao Occidental | Mariano Peralta NHS |
34. Bryan Ephraem E. Miguel | T-lll | Davao Oriental | Cateel Vocational HS |
35. Dennis A. Macaubos | T-l | Mati City | Mayor Santiago Garcia MS |
36. Jane M. Villotes | T-l | Davao del Norte | BaltazarNicor Valenzuela NHS |
37. Kent 1. Peromingan | T-l | Davao Del Norte | Marsman ES |
38. Richard S. Binas | SST-I | Tagum City | Busaon IS |
39. Joel L. Bangahon | T-ll | Mati City | Libudon NHS |
40. Jessel C. Marqueda | T-ll | Davao Oriental | Bangaga NHS |
41. Cyril C. Espanol | T-l | Digos City | Digos City SHS |
42. Frederick Dumagan | SST-III | Digos City | Digos City SHS |
43. Neil Edward D. Diaz | PDO-II | Davao del Norte | Davao del Norte Division Office |
Region XII | |||
Name | Designation | Division | School |
44. Reynaid P. Dapar | T-l | Saranggani | Alegria NHS |
45. Joselito B. Pilotos | HT-I | Tacurong City | Lancheta-Magallon ES |
46. Bilmon E. Pasamanero | HT-I | Saranggani | Pikong ES |
47. Bai Lynn K. Dalidig | T-l | Cotabato City | Lugay-Lugay CS |
48. Jim Ryan S. Dela Cruz | T-l | Sultan Kudarat | Sampao ES |
49. Ian Caesar E. Frondoza | T-ll | Sarangani | Cabales-Enarbia SRS IS |
50. Romy A. Juanico | T-ll | General Santos | Romana C. Acharon CES |
51. Reggie D. Galindez | T-l | General Santos | General Santos NSSAT |
52. Nasser Talib | T-l | Kidapawan City | Padadon ES |
53. Arvel Garry L. Campollo | T-l | Cotabato Province | Nicaan NHS |
54. Jay Sheen A. Molina | T-l | South Cotabato | Little Baguio ES |
55. Joenary D. Silao | MT-I | South Cotabato | Norala CES |
56. Ericson D. Bello | T-l | Cotabato | Bannawag ES |
57. Regina L. Fiel | T-lll | Sultan Kudarat | Tamnag CES |
Region XIII (CARAGA) | |||
Name | Designation | Division | School |
58. Donny P. Nier | T-lll | Siargao | Tuboran ES |
59. Neil W.Maca | T-lll | Surigao City | C.V. Diez ES |
60. Marieto Cleben V. Lozada | EPS II | Surigao Del Sur | Surigao del Sur Division Office |
61. Marc Anthony M. Pogoyo | T-l | Bayugan City | Bayugan NCHS |
62. Ralph Sidfrey L. Antonio | SST-I | Cabadbaran | Cabadbaran City NHS |
63. Arnel B. Mission | T-l | Surigao del Norte | Camam-onan ES |
64. Joy Torrion | T-lll | Butuan | Butuan Central ES |
65. Marwen C. Guias | T-l | Bislig City | Mangagoy NHS |
66. Mark Lorenz C. Luib | PDO- II | Dinagat Island | Dinagat City Division Office |
ARMM | |||
67. Apple Grace C. Cadion | T-l | Maguindanao II | Nuro CES |
68. Norjannah K. Hadjiali | T-l | Lanao Sur II | Dinganun PS/Division Office |
69. Ricky A. Piodena | T-l | Maguindanao II | Simuay Junction CES |
(Enclosure No. 2 to DepEd Memorandum No. 033, s. 2019)
TERMS OF REFERENCE
As DepEd National Illustrators, they are expected to comply with the following Terms of Reference:
Technical Assistance
Provide technical assistance in the form of sharing information and expertise, skills, training, and transmission of working knowledge on the design, development, production, and management of visual arts of learning resources for National, Region, and Division-wide adoptions; and
Assist in the policy development and capacity building on visual arts management.
Illustrators
Perform the illustration of the assigned tasks and ensure that no major and glaring errors in visual arts are committed;
Submit the output(s) on agreed schedule;
Do not have conflict of interest and are willing to disclose all necessary information and undergo background check if necessary;
Refrain from disclosing or discussing the contents of learning resource(s) to any non-DepEd person or entity who is involved in the illustration, or any confidential information that may be obtained in the course of their engagement as illustrators, except with prior written consent of their immediate superior;
Do not reproduce, distribute or make unauthorized use of the assigned learning resource(s) for any purpose other than the performance of their duties and responsibilities as such; and
Submit duly accomplished/signed Copyright Assignment Agreement in favor of the Department of Education hereto attached as Annex 3.
(Enclosure No. 3 to DepEd Memorandum No. 033, s. 2019)
COPYRIGHT ASSIGNMENT AGREEMENT
(Artwork)
KNOW ALL MEN BY THESE PRESENTS:
This Agreement is made and entered this____day of_____2019, by and between: ______Teacher of ______(Elementary/High School) at_______, hereinafter referred to as “Assignor”;
-and-
The DEPARTMENT OF EDUCATION, a government entity mandated by law, B.P. 232, otherwise known as the “Education Act of 1982”, as amended by Republic Act No. 9155, otherwise known as “Governance of Basic Education Act of 2001”, with office address at DepEd Complex, Meralco Avenue, Pasig City, represented herein by its Secretary, LEONOR MAGTOLIS BRIONES, hereinafter referred to as “DepEd”.
WHEREAS, Assignor is the copyright holder and owner of all proprietary interest in__________(Brief description of Artwork to be assigned (to be filled out by the BLR) hereinafter referred to as “Work”.
WHEREAS, Assignor wishes to transfer all rights, ownership and interest in the Work, including the copyright and all other intellectual property rights in the Work, to DepEd, under the terms set forth in this Agreement.
NOW THEREFORE, in consideration of the mutual promises, covenants, warranties and good consideration set forth herein, the Parties agree as follows:
1. Assignment of the Work. Assignor hereby irrevocably assigns to DepEd all right, title, and interest to the Work, including all copyright ownership and interest in the creation of the Work. DepEd shall be the exclusive owner of the Work and of the copyright in the Work from the date of this Agreement forward, and shall have the exclusive owner right to secure registration of the copyright of the Work with the Intellectual Property Office. No rights in the work, or in the copyright in the Work, shall be retained by Assignor, nor shall there be any reversion of those rights to Assignor in the future.
2. Consideration. In consideration of the assignment made by Assignor, as well as Assignor’s premises, representations, covenants, and warranties under this Agreement, DepEd shall issue a Certificate of Recognition to Assignor and indicate the latter’s name as the illustrator/author of the Work.
3. Assignor’s Representations and Warranties. Assignor represents and warrants as follows:
a. Assignor has the legal authority to grant the assignment of the Work, including all copyright and propriety interest therein, as set forth in Section 1.
b. There are currently no licenses outstanding granting any other person or entity the right to enjoy or lay claim to any copyright or privileges in the Work, nor will Assignor attempt to grant any such licenses at any time in the future. The Work, and all copyright interest in the Work, is free and clear of any liens, security interests, or other encumbrances.
c. The Work does not infringe upon the rights, copyright or otherwise, of any other person or entity.
d. There are no claims currently pending or threatened, nor does Assignor have any reason to believe in the future, against Assignor’s right, ownership or interest in the Work.
4. Indemnification. Assignor agrees to indemnify and hold harmless DepEd for any claims, suits, damages, actions, or other costs arising out of any breach of Assignor’s warranties set forth in Section 3.
5. Choice of Law and Venue. This Agreement is governed by law and shall be construed in accordance with the laws of the Philippines. In case of litigation, both parties agree that the venue should be the competent Courts of Pasig City to the exclusion of all other courts.
6. Separability Clause. If any of the provisions of this Agreement becomes invalid, illegal, or unenforceable in any respect under any law, the validity, legality, and enforceability of the remaining provisions shall not in any way be affected or impaired.
7. ffectivity. This agreement shall take effect immediately upon signing by the parties and shall supersede and replace any prior agreement signed between the parties.
WAIVE OF RIGHTS
I waive all rights, including any right of prior approval, and release the Department of Education from, and will neither sue nor bring any proceeding against the Department of Education for, any claim or cause of action, whether now known or unknown, for defamation, copyright infringement, and invasion of the rights to privacy, publicity, or personality or any similar matter, or based upon or relating to the use and exploitation of the Content.
I agree that there is no obligation to use the authorization granted by me hereunder. The terms of this authorization commence on the date below and continue in perpetuity.
DOWNLOAD DEPED MEMORANDUM NO. 33, S. 2019
READ:
2019 Brigada Eskwela Jingle Making Contest National Winners
DepEd Directive on Inviting Candidates and Political Parties to Graduation Ceremonies